Ako vybrať vonkajšie dvere?

Vonkajšie dvere sú vystavené nielen živlom prírodným, ale aj tým kriminálnym. Správne bezpečné dvere vám poskytnú dostatočnú ochranu nielen pred zlodejmi, ale tiež napríklad aj požiarom.

Vonkajšie dvere sú vystavené nielen živlom prírodným, ale aj tým kriminálnym. Správne bezpečné dvere vám poskytnú dostatočnú ochranu nielen pred zlodejmi, ale tiež napríklad aj požiarom.

Doba čítania 5 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy dverí

Vchodové dvere

Vonkajšie vchodové dvere sú jednou z najnamáhanejších častí domu, pretože sú vystavené rozmarom počasia a občas aj nešetrnému zaobchádzaniu. Preto sa zamerajte predovšetkým na odolnosť a zabezpečenie. Vchodové dvere by mali spadať do dostatočnej bezpečnostnej triedy – najčastejšie triedy 3. Na výslednej cene sa ďalej premietnu aj tepelnoizolačné vlastnosti a prípadné protipožiarne prevedenie.

Vonkajšie dvere vchodové

Balkónové dvere

Balkónové dvere sú špeciálnym typom, ktoré často nájdete v ponukách firiem zameriavajúcich sa na okná. Balkónové a francúzske dvere by mali tvoriť ladiaci set s oknami a zároveň dodržať potrebnú tepelnú aj zvukovú izoláciu. Obľúbené dvojkrídlové prevedenie sa skvele hodí k vonkajším terasám a pergolám.

  • Spravidla osadené kľučkou

  • Tepelnoizolačné vlastnosti podobne ako okná

Vonkajšie dvere balkónové

Presklené vonkajšie dvere

Presklené vonkajšie dvere nie sú nutne menej bezpečné ako dvere plné. Napriek tomu, že môžu pôsobiť krehkým dojmom, súčasné moderné dvojsklá či trojsklá nepodľahnú násiliu tak ľahko, ako to poznáme z filmov. Pre väčší pocit bezpečia môžete zvoliť aj špeciálne bezpečnostné sklá.

Presklenie dverí môže mať mnoho podôb od malej ozdobnej vitráže po celosklenenú dosku. Dizajn presklených vonkajších dverí voľte podľa ich umiestnenia a účelu (vchodové dvere, zadný vchod, služobný vchod) a v neposlednom rade aj podľa architektonického štýlu budovy.

  • Nápadité vitráže, alebo vzory dodajú vášmu domu originálny vzhľad

  • Presvetlenie chodby/predsiene

  • Kvalitné a bezpečnostné sklá poskytujú rovnakú ochranu ako dvere plné

  • Môžu pôsobiť prístupnejšie pre nevítaných návštevníkov

Plné vonkajšie dvere (bez presklenia)

Vonkajšie dvere bez presklenia sú vhodné tam, kde nie je potrebné osvetliť priestor za nimi a zaobídete sa bez presklenia (garáž, kôlňa, pivnica). Oproti preskleným dverám majú tú výhodu, že pôsobia nedobytne a už len svojím vzhľadom môžu odradiť potenciálnych narušiteľov.

  • Pôsobia pevne a bezpečne

  • Poskytujú súkromie

  • Odpadá starosť s umývaním sklenenej výplne

  • Neprepustia svetlo

Podľa čoho vyberať

Smer otvárania

Najjednoduchšou pomôckou pri voľbe variantu je postaviť sa tak, aby sa krídlo dverí otváralo smerom k vám. Potom sa pozrite, kde sú umiestnené pánty, ak budú po vašej pravej ruke, ide o dvere pravé, ak ich máte vľavo, pôjde o ľavú orientáciu otvárania.

Prevedenie

Materiál

  • Plastové dvere - bývajú často kombinované s ďalšími materiálmi, napríklad sklom. Ponúka veľké množstvo farebných variantov a medzi jeho hlavné prednosti patrí jednoduchá údržba.

  • Drevené dvere - tradičný prírodný materiál, ktorý môže byť lakovaný, dyhovaný, prípadne v lacnejšom laminátovom prevedení drevo iba imitujúce. Pre obvodový rám je drevo skvelým materiálom poskytujúce perfektnú možnosť uchytenia pántov bez toho, aby sa časom vykývali.

  • Oceľové dvere - pevné a bytelné, majú výrazne dlhšiu životnosť, predovšetkým pri vysokej frekvencii prevádzky. Lepšie tiež odolávajú vandalom oproti napríklad hliníkovým alebo plastovým.

  • Plechové dvere - ideálne do hospodárskych budov, garáží alebo pivníc.

Údržba dverí

Nutnosť aj náročnosť údržby a čistenia dverí závisí na danom materiáli.

  • Drevené dvere (aj z dyhy) vyžadujú špeciálne prípravky na drevo a na rozdiel od sklenených dverí neznesú príliš veľa vody, ktorá by mohla spôsobiť deformáciu dreva. To isté platí aj o použití rozpúšťadiel, tie sú na drevené a lakované dvere úplne nevhodné.

  • Sklenené dvere stačí umyť akoukoľvek čistiacou zmesou, osušiť handričkou z mikrovlákna a vyleštiť papierovými obrúskami. Odporúčame aspoň raz za rok skontrolovať pánty a v prípade potreby ich premazať vazelínou.

Najčastejšie otázky